RAT

„Je mnoho továren na sny, ale ty naše žádná z nich nevyrábí!“

... řekli si v roce 1987 pánové Otto a Soplevilný, dva stíny, stojící za oponou veškerého dění kolem podivného undergroundo-punkového souboru BBP.
A tak došlo k založení ještě podivnějšího společenství RAT, které dotyční pánové bez nejmenšího zaváhání označili jako nakladatelství. Tímto zásadním krokem postavili základy vlastní podzemní továrny na nezávislou a nekomerční kulturu, jíž se cítili být součástí. Neskrývanou inspirací pro založení RAT bylo tajuplné společenství The Cryptic Corporation, zaštiťující všemožné aktivity jejich oblíbeného sanfranciského uskupení The Residents.
V RAT se shromáždily spřízněné a často i personálně propojené podzemní a alternativní soubory, aby pod uťatou hlavičkou krysy nejen vystupovaly, ale i tvořily a čas od času vydávaly své šílené (nejen) hudební konzervy.
Během let se pod kožnatá křídla létající krysy ukryly soubory: BBP, Pils Box, Bejšovka, New Kids Underground, Avantgardic People, The Cocots, Amok, Pils Box Fuck Off, Zuřivý Reportér a Svítící Žena Marie Curie. Jediným, zato však velkým zahraničním koněm krysí stáje se stal dnes už kultovní soubor bavorských dechových jezdců Die Total Trottel, hrající minutové vídeňské valčíky a bavorský dechový pop. Toto uskupení, vystupující jen ojediněle a to ve slušivých maskách tučňáků, je absolutním naplněním obsahu slov „nejšílenější z šílených“.
A aby tento výčet byl úplný, nelze nevzpomenout křehkých veršů básníka podzemí a podivného jména Antonín je Mrtev, s nímž nakladatelství už léta posmrtně spolupracuje.
Pro nakladatelství RAT tvoří už od jeho počátků dvojice křehkých surrealisticko-makabrálních výtvarníků Václav Spála a Alfons Moucha. Starají se o výtvarnou stránku všech akcí RAT, od plakátů až po scénu, ale i o výtvarné zpracování obalů CD.
Asi čtyři roky po založení se ve společenství objevuje fotograf Konstantin, jemuž dodnes patří post bosse fotoateliéru krysí továrny. Jeho snímky jsou k nalezení jak na webových stránkách kapely BBP, tak i na www.konstantin.cz. Jsou tudíž i nedílnou součástí obalů CD BBP. Na CD „…A V OČÍCH STÍNY NOCI“ je v počítačové stopě bohatá fotogalerie, čítající více než 300 fotografií z historie BBP a její velká část pochází právě z Konstantinova archivu RAT.
Nepostradatelným článkem v soukolí RAT factory je grafik mais. Od roku 1999 se významně podílí s dr. Ottou na designu všech zásadních produktů nakladatelství, včetně CD, jejichž grafická úprava je z podstatné části právě jeho dílem. Křehká slečna v černém, Maruška Kétová, bdí jako anděl strážný nad vší tou havětí.

Od roku 1991 pořádá nakladatelství RAT pravidelně v březnu speciální tematické komponované pořady kapely BBP. Na nich se mimo podzemního orchestru objevuje vždy i sesterské uskupení New Kids Underground (dříve Pils Box), jakož i další spřátelená hudební tělesa a hosté.
Koncert „Vánoce Zubaté“ v roce 1996 byl počátkem další z pěkných krysích tradic – vánočních koncertů nakladatelství. Právě zde soubory hrají své kusy ve velmi netradičních textových i hudebních úpravách. Pouze na těchto christmasových veselicích je možné slyšet i speciální vánoční písně, jakož i prapodivné koledy, které jsou vždy řádně a pečlivě vykostěny.
Mezi další aktivity tohoto společenství patří i dva pražské jednodenní festivaly nezávislé scény - a to sice MÁJE a PODVINÍ.
Nejzásadnější akcí nakladatelství RAT je však OTTO’S BIRTHDAY na popovické Tvrzi vodní. Dle slov Ottových: „Podzemní oslava pro mě, mé přátele a přátele mých přátel!“ Předčasné zapíjení nebožtíka, provázené hudbou jeho blízkých a oblíbených souborů. Otto zde slaví spolu s hradním pánem Jardou F. a součástí tohoto setkání nakladatelství RAT a jeho přátel jsou mimo koncertů i výstavy, divadla, projekce, autorská čtení a další věci, které měl a má dr. Otto rád.
Rat = krysa. Teď už víte, co vše lze nalézt uvnitř tohoto podivného živočicha. Toto 2CD „NEOSRAT - Neoficiální Sampler RAT“ je prvním průřezem těla tohoto roztomilého podzemního hlodavce. Poprvé na něm můžete vidět a konečně i slyšet, co vše se skrývalo či dosud skrývá pod zemí. Dobrou chuť i poslech těchto někdy věru syrových vnitřností Vám přejí pánové Otto & Soplevilný.


Kapely nakladatelství:

BBP
PILS BOX
NEW KIDS UNDERGROUND
Die TOTAL TROTTEL
AMOK – skupina tropického šílenství na čtyři – doby
BEJŠOVKA
THE AVANTGARDIC PEOPLE
The COCOTS
SVÍTÍCÍ ŽENA MARIE CURIE
PILS BOX FUCK OFF!!
ZUŘÍVÝ REPORTÉR
Antonín je Mrtev
Nejbližší akce BBP27.07.2024


17.08.2024

Rodinný Fest NEVALNÍK vystoupí: BBP - podzemní orchestr, DAFNE, OLIVEROVA DÁLKA, SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE, LOBSTER RIPOFF05.09.2024

Open Air Festival PODVINÍ 2024 - 25. ROČNÍK !!! PPU - EGON BONDY 50, BBP - podzemní orchestr, ZUBY NEHTY, MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY, TY SYČÁCIfacebook