BBP

Podzemní orchestr plastického zvuku


Podzemní soubor, jehož nejstarší kořeny sahají až do roku 1982. Podivná kapela, kolem níž vzniklo celé společenství RAT a kterou za mnoho let její existence prošlo už kolem čtyřiceti členů. Srovnatelný počet známých i neznámých hostů a hudebníků s ní spolupracoval na různých projektech. Původně tří až pětičlenná undergroundo-punková úderka se během let rozrostla na dnes jedenácti až čtrnáctičlenný podzemní orchestr.

Hudebně BBP navazují na 70. léta čs. undergroundu jako jsou PPU, DG 307, U.H. či Extempore a MCH Band, ale v tvorbě souboru je stále patrný původní vliv punku. V uších a srdcích BBP zní The Residents, Tom Waits, Frank Zappa, Cpt. Beefheart, Nick Cave, Primus či Dead Kennedys.

Kapelu BBP založili počátkem osmdesátých let zpěvák Otto Kunnert a kytarista Hux M. Jiřičný. BBP zprvu vystupovali jen na bytových koncertech a zajímavostí bylo, že tato undergroundo-punková kapela hrála několik let zcela bez bicích. V první základní sestavě se záhy objevuje i extravagantnní pianista Dr. Emil Holub (No:4) a flétnistka Kate, která je po krátkém čase vystřídána příčnou Lucií Mat. Od počátků historie tohoto podivného hudebního tělesa patří mezi jeho základní nástroje příčná flétna, což je u kapely tohoto zaměření věcí značně netypickou. Tuto prapůvodní základní sestavu BBP pak ještě doplňuje Z. A. Hrtan a po čase i houslista a kytarista Jára Jarun Japavič (No:6) a bubeník Pete Best Vosa. Flétnistky se u BBP střídaly poměrně často, ale hlavně - všechny flétnistky byly krásné a téměř všechny příčné. Tedy alespoň něco bylo a je na této kapele na oko a pro oko stále hezké. Z historie BBP a jejich zásadních členů nutno, mimo celou současnou a už dlouhotrvající sestavu (uvedenou níže), jmenovat kromě již zmíněných: kytaristy Sigiho Müllera, Big Johna a Mirečka, flétnistky Marlen de K., MagDu, Claru Wolf, australskou flétnistku Susan, hobojistku Oli ver Hardyovou, tubistu Thomase, djembistu Egona L. CH. a klávesistku Lady Boston (No:11), z nichž mnozí s kapelou stále příležitostně vystupují.

Bohaté nástrojové obsazení vytváří pro vskutku temnou rockovou kapelu i v dnešní době dosti atypický zvuk. Podivný orchestr využívá ve skladbách takových nástrojů jako jsou xylofony, gong, kaprová pila, hřeby, dřeva, kovové trubky, těremin a vedle toho zvuk příčné flétny, violy, kláves, klarinetu, saxofonu, kytar, djembe, basy a bicích. Označení podzemní orchestr je snad vskutku dostatečně výstižné.

Současná základní sestava BBP

No:1 Otto Kunnert - zpěv, řev, basa a cokoli
No:2 Hux M. Jiřičný - el. kytara
No:5 Z. A. Hrtan - basa, xylofon, těremin, kytara, zpěv
No:7 Pete Best Vosa - bicí
No:9 Benny Good Man - klarinet, tenor sax
No:12 Viola Z - viola
No:13 Kat K - příčná flétna
No:14 Havran Pájka - basa
Baru Baru - klávesy
Krásný Nový Joe - trubka
Mat - sólová kytara
... a hosté

Nejbližší akce BBP27.07.2024


17.08.2024

Rodinný Fest NEVALNÍK vystoupí: BBP - podzemní orchestr, DAFNE, OLIVEROVA DÁLKA, SKRYTÝ PŮVAB BYROKRACIE, LOBSTER RIPOFF05.09.2024

Open Air Festival PODVINÍ 2024 - 25. ROČNÍK !!! PPU - EGON BONDY 50, BBP - podzemní orchestr, ZUBY NEHTY, MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY, TY SYČÁCIfacebook