BBP

Oficiální stránky pražské undergroundové kapely
a nakladatelství RAT

BBP 
(1982 - 2018) Praha

Jedenácti až čtrnáctičlenný orchestr plastického soundu.


Podzemní soubor, jehož nejstarší kořeny sahají až do roku 1982. Podivná kapela, kolem níž vzniklo celé společenství RAT a kterou za téměř 25 let její existence prošlo už kolem čtyřiiceti členů. Srovnatelný počet známých i neznámých hostů a hudebníků s ní spolupracoval na různých projektech. Původně tří až pětičlenný undergroundo-punkový soubor se během let rozrostl na dnes až čtrnáctičlenný podzemní orchestr.
V osmdesátých letech pouze bytové koncerty pro úzký okruh přátel. Začátkem devadesátých let začíná kapela vystupovat i veřejně.

Hudebně BBP navazují na 70-sátá léta čs. undergroundu jako jsou PPU, DG 307, U.H. či EXTEMPORE a MCH BAND, ale v tvorbě souboru je stále patrný původní vliv punku. V uších a srdcích BBP zní The RESIDENTS, Tom WAITS, Frank ZAPPA, Cpt. BEEFHEART, Nick CAVE, PRIMUS či DEAD KENNEDYS.

Kapela pod uťatou hlavičkou krysy odehraje mimo běžných koncertů každoročně i speciální tematický komponovaný pořad - a to v březnu (spolu s hosty a New Kids Underground), podzemní oslavu výročí zrození temného pěvce BBP "OTTOś BIRTHDAY" na vodní TVRZI v Popovicích (pro okruh přátel RAT) a pravidelně i undergroundový christmasový koncert se speciálním repertoárem, který soubor vkusně a hodně koleduje. Mimo tyto aktivity je podzemní orchestr k vidění každoročně v květnu na menším pražském festivalu PROSECKÉ MÁJE a rovněž každý rok na festivalu PODVINÍ v přírodním parku ve Vysočanech.


Kapelu BBP založili počátkem osmdesátých let zpěvák Otto Kunnert a kytarista Hux M. Jiřičný. Zajímavostí bylo, že tato undergroundo-punková kapela hrála několik let zcela bez bicích. V první základní sestavě se záhy objevuje i extravagantnní pianista Dr. Emil Holub (No:4) a flétnistka Kate, která je po krátkém čase vystřídána příčnou Lucií Mat. Od počátků historie tohoto podivného hudebního tělesa patří mezi jeho základní nástroje příčná flétna, což je u kapely tohoto zaměření věcí značně netypickou. Tuto prapůvodní základní sestavu BBP pak ještě doplňuje leadr a zakladatel kapely Pils Box Z. A. Hrtan a po čase i houslista a kytarista Jára Jarun Japavič (+ 24.10. 2006) a bubeník Pete Best Vosa. Flétnistky se u BBP střídaly poměrně často (do jejich řad zabloudil za celou existenci kapely pouze jeden flétnista, a to jen nakrátko). Ale hlavně - všechny flétnistky byly krásné a téměř všechny příčné. Tedy alespoň něco bylo na této kapele na oko a pro oko stále hezké. Z historie BBP a jejich zásadních členů nutno, mimo celou současnou a už dlouhotrvající sestavu (uvedenou níže), jmenovat již jmenované: flétnistku Lucii Mat, pianistu No:4 Dr. Emila Holuba, houslistu a kytaristu Járu Jaruna Japaviče, ale i australskou flétnistku Susan, kytaristu Sigiho Müllera, flétnistky Marlen de K. a Claru Wolf ...


Bohaté nástrojové obsazení vytváří, i v dnešní době, pro vskutku temnou rockovou kapelu dosti atypický sound. Podivný temný orchestr využívá ve skladbách takových nástrojů jako jsou: xylofony, gong, kaprová pila, hřeby, dřeva, kovové trubky a vedle toho zvuk příčné flétny, violy, kláves, klarinetu, saxofonu, tuby, kytar, djembe, basy, bicích ... Označení podzemní orchestr" je snad vskutku dostatečně výstižné. Kapela se během let postupně rozrůstala a to až do dnešních obludných rozměrů, kdy se skutečně zcela kompletní BBP scházejí pouze na výročních akcích nakladatelství RAT, a to ještě jen občas. A od konce roku 2006 bude BBP už bohužel vždycky minimálně jeden z téměř zakládajících členů kapely chybět. A to nejen na koncertech.


Současná sestava BBP:

No:1 Otto Kunnert - zpěv, řev, basa a cokoli
No:2 Hux M. Jiřičný - el. kytara
No:5 Z. A. Hrtan - basa, xylofon, kytara, zpěv
No:7 Pete Best Vosa - bicí
No:9 Benny Good Man - klarinet, tenor saxofon
No:12 Viola Z - viola
No:13 Kat K - příčná flétna
No:14 Havran Pájka - basa
Baru Baru – klávesy
Oli ver Hardyová hoboj
Thomas Hrad - tuba
Egon L. CH. - djembe
Big John - sólová kytara
No:11 Lady Boston - klávesy

... a hosté


Orchestr BBP vydává pod hlavičkou undergroundového labelu RAT (CD "Valtolman" ve spolupráci s Guerilla Records). Za dobu existence bylo vydáno celkem osm oficiálních i neoficiálních hudebních nosičů. Ukázky ze všech jsou na právě vydaném 2CD "NEOSRAT" (Neoficiální Sampler RAT), kde je možné slyšet i další kapely nakladatelství RAT, z nichž některé se ocitají na hudebním nosiči vůbec poprvé. Jsou zde i rarity a nevydané věci. Toto 2CD je ideálním materiálem o tom, co se dělo a děje kolem podzemního nakladatelství RAT a jeho kapel BBP, NEW KIDS UNDERGROUND, Die TOTAL TROTTEL, PILS BOX, BEJŠOVKA, The COCOTS, AMOK, The AVANTGARDIC PEOPLE, SVÍTÍCÍ ŽENY MARIE CURIE, ZUŘIVÉHO REPORTÉRA, PILS BOX FUCK OF!!! a makabrálního básníka s podivným jménem Antonín je Mrtev.


BBP

Na labelu RAT vydáno:

"PLIL JSEM POEZII KANÁLU" Black Otto kniha
(soubor raných textů BBP + několik fotografií)

"VINYLOVA SMRT" kazeta 90 min. 1994
(živý záznam stejnojmenného komponovaného pořadu)


"MY ŽIJEME V PRAZE, TO JE TAM, KDE BEJVÁVALO BLAZE ... DUCH SÁM" 2CD 1998
(záznam celého komponovaného pořadu, BBP + harmonikář Dalm, New Kids Underground a Zuřivý Reportér)


"KOLEDA, KOLEDA ... DIVNÁ VĚC" CD 1999

"O KRÁLOVNĚ SNĚHURCE A SEDMI MALÝCH JIDÁŠCÍCH" CD 2001

"... A V OČÍCH STÍNY NOCI" CD 2002
(v datové stopě bohatá fotogalerie z historie BBP - cca 330 fotek)


"... A V OČÍCH MRTVÝCH" CD 2002
(v datové stopě fotogalerie ze křtu oficial. CD - BBP + kmotři z PPU)


"VALETOLMAN" CD 2004 (RAT+GUERILLA Rec.)
(v datové stopě videoklipy: Noc, Zdechlina)


"NEOSRAT" Neoficiální Sampler RAT 2CD 2007
(ukázky ze všech ofic. i neofic. CD BBP, N.K.U. ... na druhém CD zajímavá dat. stopa)


"TOLIK ŠTĚSTÍ" CD 2007 (GUERILLA Rec.)
(v datové stopě videoklip CD 4)

"Je čas (2018), Guerilla Records"

Nejbližší akce BBP23.09.2021

 

02.10.2021

MEJLA HLAVSA 70 - Divadlo Archa / ku kulatým narozeninám plastickému muži tam na nebesích zahrají: The PLASTIC PEOPLE of The Universe, PŮLNOC, BBP - podzemní orchestr, GARAGE ...29.10.2021

AKCE PILOT 2021 - sál lokálu hostince Na Slamníku /přesunuto z dubna/: Mejlovi do oken nebeských ku kulatému výročí zahrají: BBP - podzemní orchestr, KRÁSNÉ NOVÉ STROJE ...facebook